[51] Sukces to umiejętność robienia pierwszych kroków i podążania tam gdzie jeszcze nikogo nie było...

Analiza rynku i marki

Analityka jest jedną z fundamentalnych dziedzin biznesu jako takiego. Czyste dane są istotne ze statystycznego punktu widzenia, dopiero jednak odpowiednio przeprowadzone procesy analityczne, pozwalają wyciągnąć z nich najcenniejsze informacje. Ciągnące się w nieskończoność bazy danych mogą wydawać się być nie do rozczytania. Jednak, posiadając odpowiednie narzędzia i wiedzę w materii – czego szukać – można przetworzyć nieczytelny stos danych w zbiór informacji, które pozwolą zmienić spojrzenie na własny biznes.

Bez analizy tego co dana marka ma reprezentować, zainteresowań klientów do których będzie kierować swoje usługi lub produkty, sprawdzenia konkurencji, czy istnieje i jak jest technologicznie zaawansowana, jakie ma słabe strony i czy w ogóle warto inwestować czas i fundusze w nową markę, gdy rynek jest przesycony, tworzenie marki jest niemożliwe i skazane z góry na porażkę.

Analiza rynku jest potrzebna i musi zostać wykonana profesjonalnie, w przeciwnym wypadku, gdy analiza zostanie wykonana w sposób niestaranny, może okazać się po krótkiej chwili, że nowa marka lub ta którą chcemy na nowo promować, przynosi straty, a cały wysiłek włożony w proces jej powstawania poszedł na marne.

Analiza rynku jest skuteczna zarówno dla usług, jak i w handlu. Analiza produktu lub usług, który chcemy wprowadzić wymaga dokładnego sprawdzenia rynku. Trwa od kilku dni do kilku miesięcy, zależnie od tego co dokładnie ma reprezentować marka. Wpływ na długość analizy ma; na jaki rynek jest kierowana marka (zagraniczny, krajowy, lokalny), do jakich odbiorców ma trafić (wiek, płeć, status społeczny), czy będzie to usługa lub produkt drogi, trudno dostępny lub tani, dostępny od ręki, masowy. Do tego dochodzi jeszcze sporo drobnieszych szczegółów, niuansów trudno dostrzegalnych na pierwszy rzut oka.

Tworzymy analizy zgodnie z potrzebami klienta. Nigdy nie są one robione na wyrost, nigdy też analiza nie jest za krótka, niewystarczająca. Zawsze jest dostosowana do klienta, jego budżetu i charakterystyki danej usługi lub produktu, który ma wejść na rynek lub pokazać się, że już tam jest. Jeżeli klientowi na tym zależy, analiza może zostać przeprowadzona etapami.

 

 
M.Levi & K.Lion Group
Kościuszki 104 Będzin śląskie 42-500
570012757